2009. március 30., hétfő

Anyák napjára



Sok sikert!

UPDATE: Most látom, hogy március elején a Mamami anyukái is akcióba léptek. Minden jel arra mutat, hogy idén szép ünnepe lesz a Lea Anyaotthonnak.

2009. március 28., szombat

Kossuth-kifli


A barátaim majdnem szentté avattak, mert azt hitték, hogy én sütöttem meg a Sakktáblatortát :D pedig zsizzsik kollegina ügyességét dicséri a mű. Én jóval könnyebb fába süteménybe vágtam a fejszémet késemet: egy igazi békebeli nagymamás recept készült egy régi, kézzel írott füzetből.

Hozzávalók:

12 dkg vaj
25 dkg cukor
1 citrom leve és reszelt héja
4 tojás
12 dkg liszt
tetejére őrölt dió vagy mandula, esetleg durva kristálycukor

A vajat jól elkeverem a cukorral és a tojássárgájával. Nagymamám nem bízik a robotgépekben, az ő tanácsára először géppel jól kikevertem, majd kézi erővel hajtott fakanállal folytattam, amíg jó habos nem lett (lehet, hogy mégis megérdemlem azt a glóriát? ;) ). "Nagyon ki kell keverni, mert csak úgy könnyű és szapora."

Hozzáadom a citrom levét és héját, és a lisztből adagolok a tésztába egy keveset úgy, hogy a citromlébe kerüljön, és először azzal keverem el. Felverem a 4 tojás fehérjét, és felváltva keverek a tésztához egyszer lisztet, egyszer tojáshabot. Kikent, kilisztezett (vagy sütőpapírral bélelt) tepsibe teszem, tetejét meghintem darált dióval/mandulával vagy nagyszemű kristálycukorral (olyan kell,a mi nem olvad rá sütés közben) Előmelegített sütőben világossárgára sütni (tűpróba).

2009. március 21., szombat

Sakktáblatorta

A recept eredetije Lajos Marié, ezt egészíteném ki egy-két praktikával amit pár megsütött torta után sikerült összegyűjtenem. Igaz, az eredmény még így sem tökéletes de szerintem egy családi ünnepségen éppen elegendő elismerést lehet bezsebelni vele és idővel azért lehet még tökéletesíteni a technikát.
Ahhoz szeretnék egy kis kedvet csinálni (már akinek szüksége van rá), hogy próbáljatok tortát készíteni, nem annyira ördöngös mint amennyire kinéz, csak sok idő és türelem kell hozzá. Lebegjen mindig a szemünk előtt a bekasszírozható arany babérkoszorús háziasszonyi oklevél, romantikusabbaknak a családtagok szemében megcsillanó gyertyafény, esetleg ilyenkor válság idején a sarki cukrászda tortaárlapja.

Nálam a menetrend a következő. Egy-két nappal a tervezett zsúr előtt megsütöm a piskótát, majd minimum 6 órát pihentetem (jobb egy egész éjszakát állni hagyni), hogy ne morzsálódjon atomjaira a sütemény amikor szeletelem. A sütés kb 1 órát vesz igénybe.

A piskóta hozzávalói (16 szeletes tortához)
-100 gr finomliszt
-80 gr étkezési keményítő (ettől a piskóta könnyebb lesz lehet, de nem érdemes liszttel kiváltani)
-180 gr kristálycukor
-1 tasak vaníliáscukor
-2 ek cukrozatlan kakaópor
-2 kk sütőpor
-6 tojás (fontos, hogy csak friss tojással dolgozzunk!)
-3-4 ek hideg víz
-1 csipet só

A piskótakészítésnél fontos az előre bemelegített sütő, ezért elsőre felcsavarom a sütő gombját 180 fokra. Majd kibélelek egy 26 cm-es tortaformát sütőpapírral. Margarinból kis pöttyöket rakok a tortaforma aljára és oldalára, ehhez ragasztom a sütőpapírt.
Összeszitálom a lisztet, a keményítőt, a kakaóport és a sütőport. Ez megint fölöslegesnek tűnhet de így sokkal egységesebb lesz a tészta, egyenletesebben oszlanak el a hozzávalók és szebben sül a sütemény.
A tojássárgákat felverem a cukor felével és a vaníliáscukorral egy akkora tálban amiben a teljes tésztamennyiség el fog férni. A fehérjéket pedig a maradék cukorral, a vízzel és a csipet sóval verem kemény habbá.
Az összeállításnál először egy adag tojáshabot (kb a harmadrészét) dolgozok hozzá a sárgából vert habhoz. Nagyon fontos a kézi habverővel végzendő, óvatos, állított o betűt formázó mozdulat, ettől ugyanis levegő jut a tésztába és nem törik össze a tojáshab. Erre hintem a lisztes keveréket amit szintén óvatosan beledolgozok a tésztába, majd megint hab, kever, megint liszt, kever, amíg el nem fogynak a hozzávalók. A formába öntöm és megpróbálom egy kicsit a közepe felől a széle irányába húzni a tésztát, ezzel egy kissé mérsékelni lehet a púpot ami a sütéskor keletkezik.
Betolom a sütőbe és kb 35- 40 percig sütöm. Nem nyitogatom a sütő ajtaját csak akkor amikor már úgy látom, hogy megsült. Ekkor tűpróbával ellenőrzöm, hogy valóban a közepe is átsült-e. Kikapcsolom a sütőt és nyitott sütőajtónál hagyom egy kissé kihűlni a tésztát. Össze fog esni, ez a dolga. Kb 15 perc után kifejtem a formából és a sütőpapírból, majd púpjával lefelé rácsra teszem, konyharuhát borítok rá és magára hagyom. Kb 24 cm átmérőjűre zsugorodik össze majd a piskóta.

Másnap elkészítem a krémet, megtöltöm a tortát és bevonom. Ez a művelet is kb 1 órát tart.

A krém hozzávalói:

-20 gr vagy 12 lap zselatin
-250 gr túró (minél krémesebb fajta annál jobb)
-1 dl tej
-250 gr mascarpone
-200 gr porcukor
-1 tasak vaníliáscukor
-1 citrom héja és leve
-5 dl habtejszín amit előzőleg behűtünk jó hidegvíz hőmérsékletűre

A díszítéshez (szabadon választott): habtejszín, habfixáló, mandulaforgács. Vagy apróra tört csokis keksz, csokiforgács, színes drazsé, cukorgyöngy, koktélcseresznye stb.)

Beáztatom a zselatint kb 1 dl vízbe. A túrót és a tejet botmixerrel összedolgozom, igyekszem a lehető legcsomómentesebbre összeturmixolni. A mascarponét kikeverem a porcukorral és a vaníliáscukorral majd ehhez a krémhez részleteiben hozzáadom a tejes túrót. Belereszelem a citrom héját, beleszűröm a levét.
A zselatint felolvasztom a tűzhelyen. Csak annyira kell megolvasztani a lapokat vagy a beáztatott port, hogy feloldódjon a zselé, forrnia végképp nem kell mert az ronthat a zselatin szilárdulásán. Amikor a krémhez dolgozzuk fontos, hogy kiegyenlítsük a két anyag hőjét, vagyis először egy evőkanállal adjunk a krémből a zselatinhoz, keverjük el, majd megint egy kanál krém, keverés és annyiszor ismételjük ezt a műveletet amíg kézmelegre nem hűtjük a zselatinos masszát. Ezt muszáj ennyi lépésben megtenni, ellenkező esetben soha nem fog megszilárdulni a krém.
A tejszínhabot felverem kemény habbá. Ehhez elengedhetetlen, hogy kellőképpen be legyen hűtve a tejszín. Én még a habüstöt és a robotgép habverőjét is beleteszem hűtés céljából hideg vízbe, pláne nyáron. Fontos még, hogy ne nagy fokozaton kezdjük a habverést mert kicsapódhat az egész tejszín. Kezdjük kisebb fokozaton, majd folyamatosan emeljük a sebességet. Az így felvert tejszínt kis adagonként, óvatosan a túrókrémhez dolgozzuk. A kész krémet habzsákba vagy nejlonzacskóba töltjük (aminek aztán a sarkát levágva habzsákot rögtönözhetünk).

Az összeállításhoz felvágom a piskótát három lapra. Ehhez használhatunk sima kést is, viszont amelyik családban van kéznél horgász családtag, ott nem lesz probléma egy darab damil beszerzése. A tortát damillal körbekerítve és fojtásos módszert alkalmazva ugyanis ha lehet, még szebben lehet vágni a tortát. Egy körszeletet meghagyunk, a másik két szeletből pedig karikákat vágunk ki. Ehhez szükségünk van egy kb 20-16-12-8 és 4 cm átmérőjű tányérra/fedőre/bögrére/pohárra, akármilyen kör alakú tárgyra. A tortaszeletre helyezzük először a 20 cm-es sablonunkat, körbevágjuk. Utána a megmaradt 20 cm-es átmérőjű piskótára helyezzük a 16 cm-es sablont, körbevágjuk és így tovább. Összesen 2x5 piskótagyűrűt kell kapjunk.
A töltésnél az alsó szeletre helyezzük a 24, a 16 és a 8 cm-es gyűrűket, a közöttük lévő árkot kitöltjük krémmel. A második emeletnél ahol piskóta volt most oda krém kerül és ahol krém volt, oda a süteménygyűrűt rakjuk. Összesen négy emeletet kell képezzünk az alapanyagokból.

Ezután bevonjuk az oldalát. Ehhez érdemes beszerezni egy habkártyát, ami kb. 200 Ft-os beruházás és nagyjából minden nagyobb hipermarketben kapható. Ha ez nincs, akkor tortalapáttal (vagy rövidebb pengéjű késsel) is lehet próbálkozni, vakolókanálként alkalmazva. Az oldala után a tetejére rakunk a maradék krémből és a szélétől a közepe felé elsimítjuk a krémet, vigyázva az "oldalél" kialakítására. Ezt a műveletet végezhetjük egy egyszerű nagykéssel vagy palacsintalapáttal is. A célszerszám egy ún. bevonólapát lenne de enélkül is lehet boldogulni.
Ha megvan a torta egy éjszakára beteszem a hűtőbe hűlni de itt is minimum 6 órára szükség van amíg jól meg nem szilárdul a zselatin.
Tálalás előtt az oldalát megszórhatjuk mandulaforgáccsal, apróra tört csokis kekszmorzsával, csokidarával, de a krémet magát is csíkozhatjuk a habkártya hullámos oldalával. A tetejére nyomhatunk habzsákból habfixálós tejszínrózsákat. Ehhez a 16 szeletes tortánál először kijelöljük a torta "négy sarkát" majd a sarkok közötti távolságot megfelezzük, oda is rakunk egy rózsát és ettől jobbra és balra szintén egyet-egyet. Így szabályosan felosztható a torta. Ha nem akarunk a tejszínnel pepecselni akkor sütőpapírból vághatunk ki sablont úgy, mint amikor ovis korunkban terítőt vágtunk papírból. Ezt óvatosan rakjuk a torta tetejére és szitáljunk a tetejére cukrozatlan kakaóport. A papír eltávolítása után szép mintás lesz a torta.

Nálam ez lett a végeredmény, majdnem nem sikerült lefotóznom:



2009. március 19., csütörtök

Túrógombóc édesen és sósan


Sokféle túrógombócot próbáltam már, egyszer szárított zsemlekockával is csináltam a tésztáját - valóban pillekönnyű volt, de valahogy mégsem az igazi. Maradok inkább a nagyi otthoni receptjénél, ez a saját szám íze szerinti, egyszerűségében is tökéletes verzió.

Hozzávalók:

25 dkg túró
14 dkg (7 púpozott EK) búzadara
3 tojás
zsemlemorzsa, olaj
édes változathoz: tejföl, porcukor
sós változathoz: tejföl, kis tej, olaj, pirospaprika

A kifőzés előtt legalább pár órával készítsük el az alapot, de az sem baj, ha egy fél napot pihen. A tojásokat jól felverjük (változat: a fehérjéből habot verünk, amit külön beleforgatunk a tésztába), összekeverjük a túróval és a darával. Állni hagyjuk. Vizet forralunk, evőkanállal nagyobb galuskákat szaggatunk bele. Érdemes egy próbagombóccal tesztelni a tészta állagát: ha szétfő, egy kis liszttel sűrítsük a masszát. Zsemlemorzsát pirítunk, meghempergetjük benne a pszeudo-gombócokat, majd tejföllel, porcukorral, hangulat szerint fahéjjal megszórva tálaljuk.

A családban dívik egy sós változat is, ugyanezt a tésztát készítjük, de a végén nem cukorral szórjuk meg, hanem egy lábosban kevés olajon átforrósítjuk a kis tejjel csomómentesre kevert tejfölt, kevés pirospaprikával ízesítjük, és azzal locsoljuk meg a gombócokat.

2009. március 16., hétfő

Fűszeres-mézes-almás csirkecomb

Múlt hónapban vettem először Magyar Konyhát, tartottam tőle, hogy kinyitom, és megcsap a menzaszag, a minden ételt egy paradicsomgerezddel és 3 levél petrezselyemmel dekoráló, pörköltfoltos terítős feeling, de nem, kellemes meglepetés volt, egészen jó receptek vannak benne (inkább hagyományos típusúak). A layout kicsit túlzsúfolt, de nem bántóan ronda, és nem kell modoros szóviccek tömkelegén átverekednünk magunkat, hogy eljussunk az ételhez (mint a TV Paprikában, brrr), sz'al összességében rendben van.

Az ehaviban találtam ezt az igazán jó vendégváró ételt - bár ha a vendégek éhesen érkeznek, fennáll a veszély, hogy akkor jut eszébe az embernek fényképezni, amikor már csak kevéssé fotogén lerágott csontokból tudna egy helyes csendéletet összedobni...

Hozzávalók:

5-6 csirkecomb

a páchoz:
1-1 ág kakukkfű (nálam most sajnos csak szárított), rozmaring, negyed csokor petrezselyem apróra vágva
3 EK méz
1 EK szójaszósz
1-1 kiskanál só és fehér bors
3 EK olívaolaj

a sütéshez:
kb. 1-1,5 dl száraz fehérbor
2 savanykás alma
pár szem olívabogyó
1-1 ág kakukkfű, rozmaring, negyed csokor petrezselyem apróra vágva

Figyelem! Ez egy "előző napos" étel: jó, ha egy éjszakát ázik a pácban. Tehát fogyasztás előtti este combokról a bőrt lenyúzom (a toklászás egy igazi pain in the ass munka, inkább kihagyom), a húst mosom, szárogatom. A hozzávalókból elkészítem a pácot, megkenem a combokat, a maradékot rájuk öntöm, és a hűtőben hagyom egy éjszakára.

Másnap forró olajon jól megpirítom a combok mindkét oldalát, eközben a sütőt 200 fokra melegítem (légkeverés: 185 fok). A pirult combokat tűzálló tálba teszem, a bort aláöntöm, és lefedve 20 percig párolom.

Az almákból magházukat kivájva szép karikákat vágok, és ha lejárt a 20 perc, megfordítom a húsokat, az almaszeleteket szép számban rájuk teszem, és fedő nélkül, együtt mennek vissza a sütőbe 15 percre (a szafttal időnként meglocsolom őket). A 15 perc letelte után rájuk szórom a maradék zöldfűszereket, melléjük dobálom az olívabogyót, és még 5-6 percig sütöm. Angol sültkrumplival ettük a változatosság kedvéért :)

kép src

2009. március 10., kedd

Póréhagymás-csirkemelles rakott tészta

Úgy látszik, blogunk számára a március a csirkemell hónapja, zsizzsikhez hasonlóan valahogy nekem is az keveredett ma a sütőmbe. Alapvetően combpárti lévén a csirkemell nálunk valamilyen (lehetőség szerint tejszínes) szmötyi társaságában képzelhető el, ezért boldogan próbáltam ki Andi receptjét dúsítva egy kis póréhagymával.

Hozzávalók:

50-60 dkg csirkemell
fél szár póréhagyma
3-4 gerezd fokhagyma
fél zacskó (kb. 12-13 dkg) csavart tészta
olívaolaj
1 dl tejszín
kb. fél pohár tejföl
3 dkg vaj + külön a sütéshez + a tál kikenéséhez
1 púpozott EK liszt
3 dl tej
1 nagy csokor petrezselyemzöld
sajt
só, bors, fehér bors, szerecsendió

A tésztát kifőzöm, lecsepegtetem. A csirkemellet ujjnyi darabokra vágom, sózom, borsozom, majd olívaolaj és vaj keverékén átsütöm a karikákra szelt póréhagymával együtt. Ha megsült, kiveszem a húst, és az olajba belenyomom a fokhagymát, a tejföllel elkevert tejszínt és az apróra vágott petrezselyemzöldet. Kicsit átforgatom, majd belekeverem a húst és a tésztát. Kivajazok egy tálat, beleöntöm a húsos-tejszínes egyveleget.

A 3 dkg vajból, a lisztből és a tejből besamelmártást készítek (vajon lisztet megpirítom, bele a megmelegített tej, só, fehér bors, szerecsendió, közepesen sűrűre főzöm), ez megy a tészta tetejére, és erre reszelek rá ipari mennyiségű sajtot. Az eredeti recept előmelegítés nélküli sütőben 200 fokon való sütést ír, én követtem ezt, de nem hinném, hogy túlzottan hőfok és sütésmód-érzékeny étellel állunk szemben, úgyhogy ez variálható. A lényeg, hogy szépen rásüljön a sajt, és gusztusos, ropogós aranybarna kérget képezzen a tetején. Nagyon finom.


A közös konyha(kert) blogról

2009. március 8., vasárnap

Göngyölt csirkemell á la Harry

Ezt a receptet egy osztrák barátnőm férjétől kaptam aztán egy ici-picit módosítottam rajta. A recept kipróbálása után csak annyit tudok mondani, hogy az ég áldja meg az ilyen ügyeskezű férjeket (és az ügyeskezű feleségeket is, akik utána csinálják)!

Hozzávalók 4 személyre:

4 csirkemell
4 nagy szelet bacon
4 szál újhagyma
sajt
fokhagymakrém
mustár
só, bors

A csirkemelleket enyhén kiklopfolom, picit sózom és borsozom. Bekenem fokhagymakrémmel és mustárral majd a hús alá teszek egy szelet bacont. Az újhagymát megpucolom, zöldjét annyira visszavágom, hogy kb olyan hosszúságú maradjon a hagyma mint a hússzelet. Ha nagyon vastag a hagyma akkor elfelezem. Minden baconre fektetett csirkemellre teszek egy újhagymát és aztán felhajtom a szalonna két végét a hagymára, betekerve ezzel a hússzeletet. Hústűvel vagy fogpiszkálóval megtűzöm az egészet. Ezt a játékot minden szelettel eljátszom.
Serpenyőben kevés olajat forrósítok és a hússzeleteket villámgyorsan elősütöm (kb 1-2 perc oldalanként). Az elősütött húsokat egy jénaiba teszem és kb 200 fokos sütőben még 15-20 percig készre sütöm. Kiveszem a sütőből, kipiszkálom a hústűket majd egy-egy sajtszeletet grillezek a tetejükre. Ekkor már figyelni kell, ne maradjon sokáig a sütőben az étel mert akkor könnyen kiszárad.

Köretként tanyasi burgonyát csináltam hozzá. Ehhez nem szétfővő vagy salátakrumplit alaposan megcsutakoltam, zöldségkefével átkeféltem. Héjastul megfőztem, a főzővízbe beletettem 1-2 gerezd fokhagymát. Ezután négybe vágtam, ha még vizes volt akkor papírtörlővel megszárogattam és forró olajban aranybarnára sütöttem.

Salátának a mostanság kapható, színtelen és szagtalan ámde nyomokban tavaszt tartalmazó primőrökből készítettem egy egyszerű, ecetes-olajos öntettel nyakonöntött egyveleget.



2009. március 3., kedd

Csirkemellcsíkok bortésztában, kukoricás reteksalátával


Hozzávalók:

- 2 egész csirkemellfilé (4 fél)
- 30 dkg liszt
- kb 2-3 dl bor vagy sör
- 2 tojás
- 1/2 dl olaj
- só, bors

- 1 jégcsapretek
- 1 szál póréhagyma
- 2 doboz konzerv kukorica
- 1 nagy doboz joghurt
- 1/2 csomag tehéntúró (kb 10 dkg)
- 1 ek mustár
- 1/2 alma
- só, bors

- olaj a sütéshez

A csirkemelleket megmosom és ujjnyi vastag csíkokra szeletelem. Elkészítem a bor vagy sörtésztát, amihez a lisztből, tojásból, olajból, borból, sóból és borsból palacsintatésztánál kicsit sűrűbb masszát kavarok.
A retket vékony csíkokra szelem (ehhez először le szoktam nem túl vékonyra gyalulni a matériát majd utána felcsíkozom a szeleteket). A pórét is vékony szeletekre vágom és hozzáadom a retekhez. Majd az egészet összekeverem a két doboz kukoricával.
Az öntethez egy szitán átpasszírozom a túrót, hogy jó homogén állagú legyen. Összekeverem a joghurttal és a reszelő legfinomabbra reszelő oldalán rögtön belereszelem az almát. Hozzáadom a mustárt, sózom, borsozom. Az öntetet csak tálaláskor rakom a salátára.
Mielőtt enni szeretnénk bő, forró olajban kisütöm a tésztába forgatott csirkemellcsíkokat (kb 1-2 perc).

Jótékony bénázás: ne próbáljátok szezámmaggal vizuálisan turbózni a panírt mert nem fognak látszani a magok :)

házikoszt   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP